Search this blog

Saturday, August 31, 2013

הגדרת אינטרנט הודעות מולטימדיה בנוקיה C2 שקניתי ברמי לוי - אל מול פלאפון

כמו שאפשר להבין מהכותרת, בעקבות הפריצה ולקחיה, בינתיים לפחות, החלטתי לשנמך (לשדרג את עצמי מטה) מסמארטפונים למכשירי הדור הקודם. ברוך הבא נוקיה C2 !

טוב האמת שזו לא היתה לגמרי החלטה מודעת-מיידית. ידעתי שיש לי בעיה עם סמארטפונים כרגע, וביום שאחרי הפריצה, כשהבנתי שאני ורעיתיי נטולי פלאפון, רצינו לקנות משהו מהר, שיוכל לשרת אותנו כגיבוי בכל מקרה, גם אם אח"כ נקנה שנינו סמארטפונים.

בישראל 2013, כדי להשיג קישוריות לעולם כמה שיותר מהר וכמה שיותר בזול, תוך שאתה אומר לעצמך שהכרעות סמארטפון תקבל בעתיד, אתה הולך לאחד המתחרים הקטנים יותר, וכך מצאתי עצמי קונה נוקיה C2 ברמי לוי עם סים פריפייד.

עברו כמה ימים, וקיבלתי מפלאפון סים חדש-ישן כתחליף לסים הגנוב. ומה גיליתי אז ? כשאתה מחובר לרשת פלאפון וקונה מכשיר ברמי לוי, יש דברים שעובדים ישר (שיחות וכאלה, כמו שהיה אצל נציג פלאפון שהכין לי את הסים החדש), ויש דברים שלא - כמו האינטרנט. כמו הודעות מולטימדיה.

אז היו כמה דברים שהיו יותר דחופים (סאגה שלמה עם המחשב החדש שלי שהיה אמור להגיע, ועליה אולי אכתוב בהזדמנות אחרת, אם עוד יוותר בי צורך לילל). אבל הפוסט הזה הוא פוסט שיש בו התייחסות לבעיה ולפתרונה. ואחרי שחיפשתי וחיפשתי והגעתי לשלל מקומות וקצת שברתי שיניים בנסיונות להתאים בין הנוקיה שלי לבין הוראות שיועדו בעיקרן לסמארטפונים, התברר לי שיש דרך פשוטה ביותר להביא את ההגדרות הנכונות למכשיר שקנית ברמי לוי: לשלוח הודעת SMS ריקה ל9999 (ללא קידומת או כוכבית לפני המספר. רק 9999). ולהמתין. ההגדרות יגיעו בחזרה למכשיר !

אז נכון שאולי המכשיר שלי הוא לא סמארטפון, אבל האפשרות לקבל קצת אינטרנט, איכשהוא, ולשלוח הודעות מולטימדיה, היא בכל זאת נחמה גדולה.Thursday, August 1, 2013

פריצה ולקחיה

לפני כמה ימים (בלילה שבין ראשון לשני) פרצו לנו.
כן, מתברר שגם ביישוב הפסטורלי שבו אנחנו חיים יש אירועים כאלה.
עכשיו, כשזה קרה אצלנו, אז כל השכנים מספרים שגם אצלהם היו אירועים כאלה בשנים האחרונות. כשעברנו לכאן, אף אחד לא טרח לספר לנו. מעניין למה.
ואחת השכנות, מתברר, אפילו מצאה לנכון לפרסם בפייסבוק שלה, אמש, בשלוש בלילה, שהיא רואה גברים זרים מסתובבים ברחוב, והיא מקווה שלא יקרה כלום, אמה'לה!
מה אתה יכול להגיד למישהי כזו, בדיעבד, ביום שאחרי, כשהבית שלך מרוקן מרוב חפצי הערך האלקטרוניים שבו? אתה רוצה להיות מנומס, ובכל זאת להגיד, שאולי במקום פייסבוק, עם כל היתרונות שלו, היה עדיף שתחייגי למשטרה?

לא סתם פרצו לנו. פרצו וגנבו המון דברים. מעבר לארנקה של רעייתי (עם כל הכרטיסים והמסמכים שיש בארנק), זוג מפתחות של הרכב (שכנראה היה ישן מדי לטעמם), מזומן מהארנק שלי, תיקים ומזומנים, הם התמקדו בעיקר על אלקטרוני.
כן, "רוקנו" לנו את הבית מכל דבר אלקטרוני נייד וטוב (הלפטופים של אשתי ושלי, הסמארטפונים שלה ושלי, האייפאד שלה, הקינדלים...)

 כתוצאה, בימים האחרונים, מצאנו עצמו בשלל הפעולות הנדרשות לשיקום החיים אחרי אירוע שכזה -  בירוקרטיות לרוב (משטרה, בנק, חברות האשראי,חברות הסלולר , משרד פנים, משרד הרישוי, ועוד ועוד).

בנוסף, למרבה הצער, גילינו שתהליכי הרכש של אייפאד חדש עבור אשתי ומחשב (הפעם נייח) עבורי נתקלו בשלל קשיים כאלה ואחרים (למשל - אייפאד מהסוג שהאישה חפצה בו אזל מהמלאי בכל החנויות בארץ; להזמינו ישירות מחו"ל נתקל בקשיי התאמה לcarriers הישראליים).

מה שהותיר, למרבה הצער מעט מאוד זמן לנשימה.....

אבל עכשיו כבר הדברים מתחילים להתארגן, וממקום מושבי במחשב הישן נושן שבסלון (שכנראה היה כבד מדי עבור הגנבים או ישן מדי) שהפך על כורחו, שוב, ממרכז מולטימדיה בחזרה למחשב שלי, אני יכול לשבת ולנסות להתארגן, ועודי מחכה שהתקנות יזוזו להם במכונה הוירטואלית שאני בונה, יש לי זמן לשבת ולכתוב ולהתלונן קצת....

מה שזעזע אותי בעצם היה האובדן הזה של המון רכוש טכנולוגי שהפך לחלק מהחיים, ופתאום הוא איננו: אייפון, קינדל פייר, אייפאד ולפטופ ישן של של האישה (שלמען האמת שימש אותי להתקנות נסיון); סמסונג גלקסי, קינדל ולפטופ שלי (אובדן נורא, כי בדיוק הייתי לקראת סיומה של סדרת התקנות של מכונות וירטואליות חדשות ודחיתי את הגיבויים ליום שאחרי, שעכשיו כבר לא יגיע). אבל נשים לרגע את אובדן ימי העבודה בצד. i've still got my health ויכול לעבוד שוב.

אבל פתאום אין לי גישה נוחה לכל הספרות המקצועית שלי (בקינדל). נכון, אני יכול לגשת לתוכנת קינדל בPC (שבמחשב הישן שבסלון), אבל זה לא אותו הדבר. ממש לא. והעדרו של הסמארטפון אליו התרגלתי כל-כך למרות שהיה אצלי רק כמה חודשים הוא מכה שלא תאמן. פתאום הנגישות הזו לאינטרנט מכל מקום, אפשרויות התקשורת, אחזור המידע, הניווט - הכל נעלם. נלקח ממני במחי יד. ואני מרגיש כאילו חזרתי במכה למאה הקודמת....

אשתי נפגעה קצת פחות ממני, הודות לעובדה שלא גנבו את המחשב הנייח שלה (כנראה כבר לא היה לגנבים מקום בידיים אבל גם יש להודות שהוא לא חדש במיוחד ומאוד גדול, מאחר והוא היה בעברו השרת הישן שלי). וגם אני אמור להיות אסיר תודה שלפחות נשאר המחשב בסלון ושיש לי גיבויים של כל העבודה שלי, מינוס השבוע האחרון. היה יכול להיות הרבה יותר גרוע, נכון ?

ובכל זאת, אתה נשאר עם התובנה הזו, שאחרי שגונבים לך מהבית אייפון, סמסונג גלקסי, קינדל פייר ואייפאד, בגלל הדרך שבה הכלים האלה מקונפגים לחיבור אוטומטי וקבוע לענן, מי שגנב אותם, נשאר בעצם עם גישה פתוחה אל החיים הדיגיטליים שלך. אומנם במקרה של הגניבות האלה, עד כמה שהצלחתי לוודא, בכל אחד מהמקרים הם כובו מייד אחרי הגניבה ולא נעשה שום נסיון להתחבר איתם מאז (וכנראה גם לא ייעשה לפני החלפת סים ומחיקה יסודית). אבל בתודעה, רק אחרי החלפת סיסמאות יסודית, ומעבר יסודי על כל נושא המעקב אחרי לוגינים, תוך נסיון להרביץ את כל החומר הזה גם לרעייה, רק אחרי כל אלה אפשר היה להרגיש קצת, רק קצת פחות מחולל. ועדיין - האם אוכל לשוב ולשים את מבטחי בסמארטפון? הלום PTSD שכמוני.... לאשתי אין בעיות כאלה. היא התמסרה מחדש לאייפון ללא שום בעיות (וגם שמחה, כי היא שודרגה בדרך הזו מאייפון 3 לאייפון 4S (למה לא 5 ? בכל זאת מכה פיננסית לא פשוטה , העסק הזה)

וכמובן, הדרך שבה שוטרים בישראל מגיבים לכל העסק הזה -

  • מבט שמנסה להבין למה בעצם בן אדם צריך כל כך הרבה דברים טכניים ואם לא עשו לך טובה שהחזירו לך קצת חיים אמיתיים; ותשמח שלא היו לך תכשיטים ומזומנים ואיזה סיפורים שהיינו יכולים לספר לך.... 
  • קושי טכנולוגי  - אתה אומר אייפאד, הם כותבים אייפוד, ואתה מנסה לתקן, והם לא מבינים על מה אתה מדבר;  
  • אומרים שישלחו מז"פ - כנראה כדי לתת תחושה שעושים משהו - אבל אתה שומע קודם מהשכנים, ואח"כ מהמז"פ שמגיע רק כמה שעות אח"כ - שהסיכוי שיתפשו את הגנבים מאוד נמוך "כי הם מאוד מקצועיים". ואתה מהרהר מה זה אומר בעצם? האם אני צריך להבין שהגנבים יותר מקצועיים? 
  • התובנה האמיתית - פרי שיטוטים באינטרנט - שגניבות כאלה, של כניסה לבית באמצע הלילה כשכולם ישנים, וריקונים ללא הערת אף אחד - הן מכת מדינה. קורה גם לשוטרים. קורה גם לאנשי צבא. וכולם חיים עם זה. 
  • והעצב הגדול - שברור לגמרי שזהו. קרה לך אסון טבע שכזה. ואתה צריך להמשיך הלאה. אף אחד לא חושב ברצינות שאתה תשוב ותראה משהו מזה. ככה זה. תשמח שלא קרה משהו גרוע יותר. 
אז אני משתדל לשמוח. אבל זה לא פשוט. במיוחד שאיכשהוא המחשב החדש שהזמנתי לעצמי (שרת חמוד במיוחד שיוכל להריץ מכונות וירטואליות לרוב ויהיה כל כך גדול שאף גנב שפוי לא ירצה לקחתו) נפל לנאחס מיוחד משלו - כשהזמנתי התברר שהאתר של החנות קרס ורק היום התקשר הבעלים של החנות לעדכן ולהודיע שהוא יתחיל להרכיב. 

אבל מוכרחים להיות שמח, לא ? 

האמת שלא. אבל לפחות כדאי להביט קדימה ולהפיק לקחים. 

מבחינת אבטחת הבית והחצר הופקו לקחים שלא אפרט כאן (מסיבות מובנות). אבל די לומר שהאיזור הפך להיות אטרקטיבי הרבה פחות מכפי שהוא היה. הרבה יותר כדאי ללכת לשכנים מאשר לבקר אצלנו שוב. 

מבחינת גיבויים, הגעתי למסקנה שאין מנוס ממעבר לגיבוי מבוסס-ענן, אחרי דחייה של שנים של הנושא, תוך הסתמכות על גיבויים בתוך הרשת הביתית, וגיבויים קרים כמו פעם. dropbox here we come ! 

אבל מבחינת ההערכות לגניבה של סמארטפון או טאבלט, אני עדיין עומד חסר תשובה טובה. יש מתח מובנה קשה מאוד בין הרצון שהגדג'ט יהיה זמין במהירות, לבין אבטחה. אחד מהשניים חייב לוותר, וברור שאבטחה מקבלת כאן שיקול משני. אפשר כמובן למצוא דרכים אחרות לעבות את האבטחה בקו השני, ובכל זאת - מי שגונב סמארטפון או טאבלט תוך שהוא מודע לחלון שהוא קיבל לתוך חייו הדיגיטליים של הבעלים - כנראה לא יתקשה להתמודד עם האבטחה הזו, בשעות שעוברות מרגע הגניבה ועד הרגע שהבעלים יתעורר ויוכל להפעיל את הכלים המיועדים למצבים האלה. יש לי תחושה שבעצם כל עוד האבטחה של הגדג'טים לא תשודרג משמעותית (למשל בהגנה מבוססת טביעת-אצבע או קריאת-רשתית) הם מהווים פרצה פתוחה אל תוך החיים הדיגיטליים שלנו. האם מדובר במצב זמני של חוסר בשלות או בעוד דוגמא לדרך שבה הפרטיות שלנו מוגדרת מחדש ?